Czasami bywa tak, że zamiast do psychiatry trafiamy do lekarza internisty. I to jest ok. Interniści są przeszkoleni do rozpoznawania chorób psychicznych, ale cały czas nie są specjalistami w tej dziedzinie. To tak, jak lekarz kardiolog diagnozuje problemy serca, a także je rozwiązuje i pomaga w dolegliwościach pacjentów, tak lekarz psychiatra jest specjalistą w swoim fachu. Lekarz internista jest jednak bardzo pomocny, szczególnie w wypadkach, gdy psychiatra jest trudno dostępny, czy trzeba wypisać leki które się kończą.

Do lekarza psychiatry wybierz się zawsze wtedy kiedy chcesz zdiagnozować swój problem. Na dobrą sprawę, psycholog/psychoterpauta nie mają prawa postawić oficjalnej diagnozy, mogą jedynie wyrazić swoją opinię i poprzeć ją faktami. Tak, psychiatra i psycholog posługują się tą samą skalą diagnostyczną, jednak różnią się wykształceniem a także tym co mogą a czego nie.

Tak więc, poza diagnozą, kiedy potrzebujesz psychiatry?

  • Za każdym razem, gdy potrzebujesz więcej niż jednego leku psychiatrycznego. Ponieważ bywa tak że czując się źle (np. obniżony nastrój, objawy somatyczne, trudności ze snem, łaknieniem), idziesz do lekarza pierwszego kontaktu (internisty) i on na podstawie wywiadu, ma prawo wypisać Ci leki psychiatryczne. Jednak lekarz internista nie jest tak dobrze przeszkolony w diagnozowaniu skomplikowanych przypadków medycznych jak lekarz psychiatra. Dlatego z reguły jeśli masz możliwość, idź na wszelki wypadek też do psychiatry. Jeśli masz więcej niż jedną diagnozę. Za każdym razem, gdy nie stajesz się lepszy pod opieką lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli zawiodły dwa lub więcej antydepresantów. Jeśli doświadczasz złożonych efektów ubocznych leków jakie przyjmujesz. Za każdym razem, gdy chcesz zmienić leki psychotropowe, lub nie zgadzasz się z leczeniem twojego lekarza internisty.
  • Pamiętaj, że lekarz internista przydaje się wtedy gdy jesteś dobrze zdiagnozowany, potrzebujesz szybko wypisania brakujących leków, lub twój przypadek nie jest skomplikowany lub twój stan jest stabilny od dłuższego czasu, wtedy dalsze leczenie może przeprowadzić lekarz internista.

 

E-mail

dobrzypsycholodzy@gmail.com

Telefon

+48 535 825 724

Gabinet

Aleja Solidarności 84 lok.6
00-144 Warszawa

Godziny pracy

Terminy spotkań ustalamy indywidualnie