Psychiatria i psychologia to nakładające się zawody. Zarówno psychiatrzy, jak i psychologowie są specjalistami w zakresie zdrowia psychicznego. Ich obszarem specjalizacji jest umysł – oraz sposób, w jaki wpływa on na zachowanie i dobre samopoczucie. Często pracują razem, aby zapobiegać, diagnozować i leczyć choroby psychiczne. Często obaj specjaliści są zaangażowani w pomaganie ludziom w utrzymaniu dobrego stanu psychicznego. Jednak są różnice między psychiatrią a psychologią. Ludzie często uważają te różnice za dezorientujące, szczególnie gdy szukają pomocy.

Problemy ze zdrowiem psychicznym, szczególnie jeśli są chroniczne (częste lub nawracające), mogą być wyniszczające. Twoje ciało może reagować fizycznie na depresję lub lęk, podobnie jak na chorobę fizyczną. Czasami problemy psychiczne mogą być spowodowane przez stan fizyczny. Tak więc pierwszą osobą, która może myśleć, że masz problem psychiczny, jest twój główny lekarz – jest to najczęściej internista.
Gdy zjawiasz się u lekarza pierwszego kontaktu z objawami, dyskomfortu, bólu, złego samopoczucia, to  twój lekarz zapyta Cię o twoje objawy, jak długo je masz i czy są one stałe, czy przychodzą i odchodzą. Lekarz ma możliwość stwierdzenia, czy nie występują problemy fizyczne, które mogą wywoływać objawy, i pomoże zdecydować, jakiego rodzaju specjalisty zdrowia psychicznego i jaki rodzaj terapii może być dla Ciebie najlepszy. W praktyce oznacza to, że lekarz internista również może skierować Cię do innego specjalisty, który podejmie dalszą diagnozę twojego problemu.

W praktyce, jednak często ludzie sami decydują się szukać bezpośrednio specjalisty (psychiatry lub psychologa) niż zasięgać opinii lekarza internisty. Niestety to cały czas ma miejsce w Polsce, jednak powoli zaczyna się to zmieniać, ponieważ lekarze są coraz lepiej szkoleni do wstępnego diagnozowania chorób psychicznych.
Twój lekarz może skierować Cię do któregokolwiek z następujących specjalistów od zdrowia psychicznego:

⇒ Psychiatra jest lekarzem (lek. med.), który specjalizuje się w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu chorób psychicznych. Kończy on studia medyczne, następnie przechodzi odpowiedni staż i trening, a następnie jeszcze robi specjalizację. Psychiatra jest przeszkolony w zakresie różnicowania problemów ze zdrowiem psychicznym od innych podstawowych stanów chorobowych, które mogą objawiać się objawami psychicznymi. Monitoruje także skutki chorób psychicznych w innych stanach fizycznych (takich jak problemy z sercem lub nadciśnieniem) oraz wpływ leków na organizm (takich jak waga, poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi, sen, stan nerek lub funkcjonowanie wątroby).

Lekarz psychiatra ma licencję na wypisywanie recept. Wiele zaburzeń psychicznych – takich jak depresja, lęk, ADHD lub zaburzenie dwubiegunowe – można skutecznie leczyć za pomocą określonych leków. Często zalecane jest łączenie terapii farmakologicznej z terapią prowadzoną przez innych specjalistów tj. psycholog czy psychoterapeuta. Bywa tak, że sam lek wystarcza do leczenia choroby psychicznej.

Czasami potrzebne jest połączenie leków i psychoterapii lub poradnictwa. W takim przypadku psychiatra powinien poinformować Cię o potrzebie wsparcia terapii farmakologicznej wizytą u specjalisty psychologa, lub psychoterapeuty.

⇒ Psycholog. (mgr, dr) ma ukończone studia na kierunku psychologii, który jest nauką umysłu i zachowań. Absolwent szkoły zapewnia psychologowi edukację w zakresie oceny i leczenia zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Psycholog kończy studia magisterskie, gdzie ma do odbycia obowiązkowy staż. Często jest tak, że psycholog współpracuje ściśle z psychiatrą, który zapewnia leczenie psychiczne (farmakoterapia), podczas gdy psycholog zapewnia psychoterapię.

Od tego do kogo się udać, zależy tak naprawdę to czego chcesz. Jeśli chcesz zdiagnozować problem, podjąć leczenie lekami, czy przejść terapię, która ma za zadanie wpłynąć leczniczo na twój umysł, pomóc pogodzić się z wieloma rzeczami które wcześniej były chowane, niedopuszczane, zaakceptować je, przeżyć wypracować nowe ścieżki radzenia sobie z emocjami. A może jedno i drugie?

Jako psycholog, często zalecam wizytę u psychiatry. W celu potwierdzenia wstępnej diagnozy, ewentualnego podjęcia farmakoterapii, a także dodatkowych atutów wizyty jakie płyną z odwiedzenia gabinetu psychiatry tj. badanie neurologiczne, oficjalna diagnoza psychiatryczna, druga opinia specjalisty dotycząca problemu danej osoby.

Warto widywać się z oboma specjalistami, w celu zaopiekowania się problemem, najlepiej jak to możliwe.

Jeśli życzysz sobie przypisanie leków, diagnozę problemu, to wybierz się do psychiatry. Jeśli chcesz podjąć pracę nad trudnością, uzyskać leki, diagnozę warto wybrać się zarówno do psychologa jak i psychiatry.

Jeśli czujesz jednak, że nie chcesz wsparcia lekarza, jesteś przeciwko lekom lub jest to dla ciebie trudny temat, lub czujesz, że twój problem nie jest tak duży, to możesz spróbować najpierw udać się do psychologa. Dobry psycholog, powinien pomóc ci w ewentualnych wątpliwościach dotyczących wizyty u psychiatry.

 

E-mail

dobrzypsycholodzy@gmail.com

Telefon

+48 535 825 724

Gabinet

Aleja Solidarności 84 lok.6
00-144 Warszawa

Godziny pracy

Terminy spotkań ustalamy indywidualnie